Ciąża Urologia Znieczulenie Żylaki

Blokada dolędźwiowa

Blokada dolędźwiowa
taki rodzaj blokady jest jednym z rodzajów znieczulenia i równocześnie jest najczęściej stosowaną blokadą. Zwykle wybiera się ten rodzaj znieczulenia przy porodzie, cięciu cesarskim, przy operacji żylaków, przepukliny, a także w większości operacji urologicznych itd.

Zanim wykona się znieczulenie, podłączana jest kroplówka. Pacjenta układa się w pozycji siedzącej lub na boku. Anestezjolog myje trzy razy plecy środkiem dezynfekującym, bada także dokładnie kręgosłup i znieczula skórę. Dopiero później specjalną igłę wkłuwa głębiej. Po wprowadzeniu igły w odpowiednie miejsce w kręgosłupie podaje się jest lek. Czasami zakłada się cieniutki cewnik, i po usunięciu igły przymocowuje się go plastrem do skory.

nieczulenie miejscowe u dentysty  Zieczulenie miejscowe u dentysty  Zneczulenie miejscowe u dentysty  Zniczulenie miejscowe u dentysty  Zniezulenie miejscowe u dentysty  Znieculenie miejscowe u dentysty  Znieczlenie miejscowe u dentysty

Pacjenta układa się w takiej pozycji, która zapewni mu odpowiednie rozprzestrzenianie się środków znieczulających. Najczęściej jest to postawa leżąca z lekko pochylonym w dół wezgłowiem stołu operacyjnego. Pacjenta można także położyć na boku, jeśli operacja dotyczy jednej części ciała, np. Nogi.

Kiedy minie 5 do 30 minut, w zależności od rodzaju blokady, miejsce, które jest blokowane, staje się drętwe, bez czucia. W tym czasie mogą nastąpić u pacjenta przejściowe spadki ciśnienia krwi. Zabezpiecza przed nim szybki wlew płynów dożylnie. Niektórzy pacjenci, a głownie dotyczy to kobiet, które są znieczulone do cięcia cesarskiego, może odczuwać nudności albo wymiotować.

Przewodzenie w nerwach przerywane jest w sposób odwracalny po 2 do 6 godzinach od wykonania znieczulenia. Wtedy wraca czucie a także odczuwanie bólu w ranie pooperacyjnej.

Wiele osób pyta lekarzy o to, czy blokada dolędźwiowa jest bezpieczniejsza niż znieczulenie ogólne. Lekarze twierdzą, że tak, ponieważ nawet najpoważniejsze powikłanie blokady, czyli niedowład lub porażenie nóg, zdarzyło się na świecie sporadycznie.

Najczęstszym powikłaniem znieczulenia są bóle głowy, i występują głownie u młodych kobiet. Głowa przestaje boleć dopiero po nawodnieniu kroplówkami i leżeniu.

Czasami zdarza się, ale wyjątkowo, że konieczne jest wykonanie łaty – czyli podaje się dolędźwiowo parę centymetrów krwi pobranej z żyły osoby, u której zostało wykonane znieczulenie. Bóle głowy ustępują już w czasie wykonywania “łaty”, a czasami ustępują po kilku godzinach.

Po blokadach mogą zdarzyć się takie przypadki, ze dana osoba będzie miała przez krótki czas podwójne widzenie, zwłaszcza przy spoglądaniu w bok. Mogą wystąpić również niewielkie obszary przeczulicy skórnej czy mrowienia. Objawy te znikają samoistnie lub po zastosowaniu krótkiego leczenia.
Ika

hastagi na stronie:

#blokada kręgosłupa na czym polega #znieczulenie dolędźwiowe #znieczulenie dolędzwiowe #bĂłl głowy po znieczuleniu dolędĹşwiowym #powikłania po znieczuleniu w kręgosłup #znieczulenie dolędĹşwiowe powikłania #blokada kręgosłupa lędĹşwiowego #znieczulenie w kręgosłup powikłania #blokada kregoslupa #co to jest blokada kręgosłupa

5 1 vote
Article Rating

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
12 lat temu

Dzień Dobry!

Mam pytanie ile czasu od takiego znieczulenia może boleć kręgosłup?? Ja byłam operowana prawie miesiąc temu a nadal boli mnie kręgosłup. Nie mogę za długo siedzieć ani stać ani też się wyprostować. Czuję jakbym miała 'coś' w kręgosłupie tzn. jakby mi cos rozpychało kręgosłup od środka.

Pozdrawiam.