Opuchnięte kostki i łydki podczas upałów – jak sobie z tym radzić?

INFORMACJA PRASOWA
Warszawa, 10 lipca 2018

Opuchnięte kostki i łydki podczas upałów – jak sobie z tym radzić?

Opuchnięcia łydek, kostek i uczucie tzw. „ciężkich nóg” to dolegliwości dobrze znane wielu kobietom. Szczególnie latem, gdy wraz ze wzrostem temperatur swobodne krążenie naszych płynów ustrojowych staje się utrudnione, gromadzenie wody w organizmie i związane z nimi obrzęki stają się jeszcze bardziej dokuczliwe. Jak radzić sobie w takich sytuacjach i jak wspomóc prawidłowe działanie naszego układu krążenia?
Dlaczego latem opuchnięcia nóg są bardziej dokuczliwe?
W czasie lata, gdy nasze ciało wystawione jest na działanie wysokich temperatur, proces krążenia żylnego i limfatycznego jest bardziej utrudniony. Obrzęki i opuchnięcia nóg mogą powstawać na skutek przesiąkania do tkanek przez ścianki naczyniowe wody pochodzącej z krwi. Często są one związane z niewydolnością komór serca i zaburzeniami krążenia limfatycznego i żylnego. W konsekwencji pojawia się uczucie „ciężkich nóg”, które występuje aż u 70% osób dotkniętych tym problemem . Jeśli zjawisko to pojawia się regularnie i dodatkowo odczuwamy wtedy pieczenie czy mrowienie, a na naszych nogach widoczne są pajączki – warto sprawdzić, czy nasz układ krążenia funkcjonuje prawidłowo. Mogą to być bowiem pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej.
Co jeszcze sprzyja temu, że nasze kostki czy stopy są spuchnięte, a w łydkach odczuwamy nieprzyjemną „ciężkość” i ból?
Siedzący tryb życia
Jedną z przyczyn utrudniających prawidłowe krążenie krwi jest siedzący tryb życia i często związany z nim długotrwały bezruch. Jeśli przez większość dnia znajdujemy się w jednej pozycji – stojącej lub
siedzącej, krew z naszych żył nie jest w stanie swobodnie odpływać w górę. Zastój krwi w żyłach oraz rosnące przez to ciśnienie żylne bywa przyczyną pojawiającego się bólu, obrzęków i opuchnięć, a ponadto w konsekwencji może doprowadzić do stanów zapalnych i uszkodzenia ścianek żył oraz zastawek oraz pojawienia się żylaków. Zawarta we krwi woda, „próbując zapobiec” takiej sytuacji, przenika przez ścianki naczyń do tkanek, co z jednej strony pozwala obniżyć ciśnienie w żyłach, ale z drugiej powoduje opuchnięcia nóg.
Zła dieta
Dieta stanowi jeden z podstawowych elementów, które wpływają na kondycję naszych nóg oraz przyczyniają się do poprawy krążenia żylnego. Odpowiednie nawyki żywieniowe i zbilansowane posiłki pozwolą nam zmniejszyć obrzęki nóg, opuchnięcia, uczucie ciężkości czy ból. Pamiętajmy o ograniczeniu spożycia soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Każdego dnia powinniśmy również zadbać o dobre nawodnienie naszego organizmu, ponieważ woda rozrzedza krew, zmniejszając tym samym np. ryzyko wystąpienia zakrzepów.
Uciążliwe obrzęki nóg – jak im zaradzić?
W walce z opuchnięciami i obrzękami należy przede wszystkim pobudzić układ krążenia do bardziej intensywnej pracy. W tym celu, postarajmy się wprowadzić do naszego życia regularną dawkę sportu. Może to być bieganie, jazda na rowerze, taniec czy nawet intensywny marsz – czyli wszystko co pozwoli zaangażować nasze nogi do pracy. Z kolei, jeśli dodatkowo mamy siedzącą pracę, pamiętajmy o robieniu co jakiś czas przerw na rozprostowanie się, przejście i pobudzenie tym samym prawidłowego krążenia krwi. Jedynie intensywna praca mięśni jest w stanie wypompować limfę i krew w kierunku serca.
Ponadto, postarajmy się dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, szczególnie jeśli uprawiamy sport, to zapotrzebowanie organizmu na wodę będzie zwiększone. Podczas ćwiczeń sportowych z potem wydalane są toksyny rozpuszczone w wodzie. Jeśli jednak – mimo, że uprawiamy sport i staramy się dbać o zdrową dietę – nasze nogi są opuchnięte, wówczas warto pomyśleć o wzmocnieniu organizmu od wewnątrz – np. stosując preparaty ze zmikronizowaną diosminą (dzięki małym cząsteczkom zdecydowanie lepiej się wchłania niż diosmina niezmikronizowana), która działa ochronnie na naczynia żylne oraz zwiększa napięcie ich ścian. Ponadto poprawia mikrokrążenie i uszczelnia naczynia krwionośne. W tym celu, możemy skorzystać z dostępnych bez recepty leków w postaci doustnych tabletek powlekanych zawierających większe dawki diosminy (np. Diosminex Max).
Pamiętajmy jednak, że występowanie obrzęków może być spowodowane także innymi czynnikami – np. złą pracą tarczycy czy nerek. Mogą one być także oznaką alergii na jakiś lek, kosmetyk czy pokarm. Jeśli zauważmy u siebie powtarzające się opuchnięcia – zgłośmy się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże nam określić przyczynę dolegliwości lub skieruje nas na badania diagnostyczne.
Więcej informacji dotyczących zdrowia nóg oraz sposobów utrzymania ich w dobrej formie można znaleźć na stronie www.NicNieZatrzymaMnie.pl.
Więcej informacji
Diosminex 500 mg, tabletki powlekane, 60 tabletek: 1 tabletka powlekana zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum). Produkt leczniczy Diosminex zawiera laktozę jednowodną oraz lak glinowy żółcieni pomarańczowej. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego: uczucie ciężkości nóg; ból nóg; nocne kurcze nóg. Leczenie objawowe w przypadku dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Diosminex MAX, 1000 mg, tabletki powlekane, 30 tabletek, 60 tabletek: 1 tabletka powlekana zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum). Produkt leczniczy Diosminex Max zawiera laktozę jednowodną oraz lak glinowy żółcieni pomarańczowej. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego u dorosłych: uczucie ciężkości nóg; ból nóg; nocne kurcze łydek. Leczenie objawowe w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Diosminex szybka ulga dla nóg, kosmetyk w żelu, 100 g. Skład: aqua, propylene glycol, olive oil peg-7 esters, ruscus aculeatus root extract, citrus limon peel extract, solidago virgaurea extract, glycerin, diosmine, carbomer, menthol, caprylyl glycol, phenoxyethanol, hexylene glycol, sodium hydroxide, parfum, amyl cinnamal, hexyl cinnamal, hydroxycitronellal, linalool. Polecany dla: osób z syndromem ciężkich nóg oraz ze skórą skłonną do pajączków naczyniowych i rozszerzonych lub kruchych naczynek. Sposób użycia: niewielką ilość żelu delikatnie wmasować w skórę. W zależności od potrzeb stosować kilka razy dziennie. Przebadany dermatologicznie.

hastagi na stronie:

#obrzęk łydek i kostek podczas upałów

Top